Logowanie

Wydział Zarządzania

dr hab. Jacek Prokopski

prokopski.jpg

Jacek Aleksander Prokopski – filozof, znawca egzystencjalizmu, kierkegaardolog, teolog, tłumacz, eseista.

Obszary zainteresowań i działalności naukowej:

Dr hab. Jacek Aleksander Prokopski należy do grona „wielkiej czwórki polskich kierkegaardologów”. Współpracuje bezpośrednio z profesorami: Karolem Toeplitzem, Edwardem Kasperskim i Antonim Szwedem. Obszary jego zainteresowań to antropologia filozoficzna i teologiczna, egzystencjalizm, etyka, filozofia religii, filozofia sztuki, personalizm, teologia fundamentalna, teologia protestancka, życie i myśl Sorena Kierkegaarda.

Jest promotorem i recenzentem m.in. rozpraw doktorskich z zakresu filozofii religii (w tym indyjskiej), filozofii dialogu, egzystencjalizmu (Sorena Kierkegaarda), marksistowskiej filozofii religii, a także książek, monografii i traktatów dotyczących współczesnych kontrowersji chrystologicznych, myśli filozoficznej Franza Rosenzweiga, jak również etyki i estetyki traktujących o rzeczach pięknych, mądrych i dobrych.

Bierze czynny udział w konferencjach międzynarodowych, ogólnopolskich, sympozjach naukowych, sesjach i debatach. Szeroko popularyzuje filozofię, zwłaszcza wśród uczniów, nauczycieli, studentów, z myślą o każdym, kto jest żywo zainteresowany sprawami ludzkimi. Można go usłyszeć w radiu RAM i zobaczyć w TVP Kultura w programie „Kronos”, a także w Teatrze St. I. Witkiewicza w Zakopanem, gdzie piastuje godność stałego gościa-rezydenta ds. filozofii. Uczestniczy także w projekcie popularyzacji myśli S. Kierkegaarda w Polsce, organizowanym przez Centrum Badań Myśli Sorena Kierkegaarda przy Instytucie Filozofii i Socjologii w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Jego monografie, artykuły, eseje oraz przekłady są często cytowane przez innych autorów. Większość prac otrzymała granty z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Ambasady Królestwa Danii w Polsce. Dwie z monografii zostały dotowane jako podręczniki akademickie. Jest także redaktorem bibliografii kierkegaardowskich, m.in.: Kierkegaard Bibliography, opublikowanej w Kopenhadze w 2017 r., we współpracy Jonem Stewartem i Peterem Śajdą, Karolem Toeplitzem, Antonim Szwedem i Wojciechem Kaftańskim czy Bibliografii Polskiej Sorena Kierkegaarda, zamieszczonej w monografii Aktualność Sorena Kierkegaarda w filozofii, teologii i literaturze - W 200. rocznicę urodzin.

Jest również redaktorem naukowym i literackim, m.in. takich książek, jak Okruchy filozoficzne. Chwila S. Kierkegaarda w tłumaczeniu K. Toeplitza czy Włodzimierza Hermana Filozof na scenie.

Bliska jest mu zasada Władysława Witwickiego, który powiadał, że prawdziwy wykładowca powinien być również aktorem, przekazywać wiedzę z pasją i widocznym zaangażowaniem.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję