Jak blisko jesteśmy odkrycia leku na koronawirusa? Jak kieruje się międzynarodowym laboratorium z Wrocławia? Dlaczego pasja jest kluczowa dla naukowca? Tego wszystkiego dowiemy się 15 grudnia 2021 o godz. 18.00 podczas spotkania online w ramach AMA - Ask Me Anything z prof. Marcinem Drągiem z PWr - wybitnym polskim chemikiem, badaczem proteaz - enzymów odpowiadających za rozwój większości chorób cywilizacyjnych.
Link do spotkania:
Prof. Marcin Drąg (źródło: Wikipedia)
Polski chemik, profesor nauk chemicznych, nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Urodził się 30 lipca 1975 w Świdnicy. Chemią i biologią zainteresował się podczas nauki w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. W 1999 ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a stopień doktora uzyskał w 2003 na Politechnice Wrocławskiej, po czym habilitował się na tej samej uczelni w 2011 roku na podstawie pracy pt. Biblioteki substratów oraz inhibitorów jako narzędzia w badaniu właściwości metaloproteaz i proteaz cysteinowych. W 2016 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. Zawodowo związany z Zakładem Chemii Bioorganicznej Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się w: chemii biologicznej, chemii kombinatorycznej, enzymach proteolitycznych, syntezie peptydów oraz sondach do obrazowania. Autor 9 patentów i ok. 110 publikacji. Wielokrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, beneficjent grantów Narodowego Centrum Nauki oraz innych polskich i zagranicznych instytucji. Nagradzany Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej i Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2019 został laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Należy do Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk. W 2020 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.