6 grudnia o godz. 15.15 zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "Praktyczna Strona Biznesu", który wygłosi prof. Katarzyna Cheba z ZUT w Szczecinie.
Temat spotkania:
When is co-creation really co-created? Wady i zalety ko-kreacji
Link do spotkania:
O wykładzie:
Ko-kreacja to obecnie jeden z powszechniej używanych terminów, pojawiający się zarówno w kontekście rozważań i badań naukowych, jak również praktyki gospodarczej. W bazie Web of Science indeksowanych jest obecnie ponad 12 tys. publikacji z tego zakresu. Jeżeli dołączy się do takiego wyszukiwania – określenie „co-design” – jest ich już ponad 25 tys. Ko-kreacja przedstawiana jest w nich najczęściej jako sposób na (współ) tworzenie wartości, (współ) rozwiązywanie problemów, czy (współ) projektowanie nowych produktów i usług. Pojawia się również jako sposób na poszukiwanie rozwiązań dla nowych, jeszcze mało rozpoznanych problemów badawczych. Publikacji opisujących współtworzenie jako sposób np. na optymalizację dostaw ostatniej mili jest obecnie w bazie WoS – jedynie 16. W 53 pracach ko-kreacja omawiana jest w kontekście transformacji energetycznej i aż w ponad 7 tys. w połączeniu z innowacjami.
Czy współtworzenie jest jednak zawsze skutecznym sposobem projektowania usług, czy tworzenia nowych rozwiązań? Jakie są wady i zalety ko-kreacji i czy jest to naprawdę nowe podejście w nauce i w praktyce gospodarczej?
O Prelegentce:
Katarzyna Cheba, dr hab., prof. ZUT (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie), pracownik naukowo-badawczy w Katedrze Zastosowań Matematyki w Ekonomii na Wydziale Ekonomicznym. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Dużymi Programami i Projektami, zakończonych uzyskaniem tytułu Mastère Spécialisé przyznawanego przez Konferencję Szkół Grande École. Członek Zarządu Lubuskiego Klastra Metalowego. Ekspert w projektach PARP np. Benchmarking klastrów, Benchmarking parków technologicznych. Obecnie – koordynator merytoryczny w ramach projektu „SMART PANEL II – badania jakościowe i analizy na potrzeby Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania”, dotyczącego „Monitoringu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji”. Ma w swoim dorobku projekty i badania realizowane dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, KPRM, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, urzędów marszałkowskich itp.